Pigmentinis retinitas (PR) – grupė paveldimų akies ligų, kurių metu palaipsniui nyksta akies tinklainėje esantys fotoreceptoriai, pažeidžiamos pigmentinio tinklainės epitelio ląstelės ir tokiu būdu sutrinka jos funkcija1. Atsižvelgiant į paveldėjimo tipą, PR gali pasireikšti atskirai arba kartu su kai kuriais sindromais (pvz. Usherio, Basen – Kronsveigo, Kearns – Saire)2.
PR paplitimas siekia 1 atvejį 4000 – 5000 gyventojų. 70 proc. PR sergančių pacientų nurodo šeimoje PR sirgusį asmenį3-7. PR yra siejamas su mutacijomis 79 genuose8. Pirmą kartą PR sąsajos su genų mutacijomis buvo nustatytos 1989 m. RHO gene, kuris yra atsakingas už baltymo rodopsino gamybą organizme9. Tai yra šviesą sugeriantis pigmentas, kuris išsidėsto tinklainėje esančių fotoreceptorių membranoje. Kitos dažnai nustatomos genų mutacijos, kurios lemia PR atsiradimą – USH2A, RPGR, CYP4V2, CRB1, RP2 ir CHM8.
PR diagnozė yra nustatoma remiantis būdingais nusiskundimais, pakitimais akių dugne, elektroretinografijos ir akipločio tyrimuose.
PR būdingi simptomai gali atsirasti tiek vaikams, tiek suaugusiems7. Ligos pradžioje asmenys dažniausiai pradeda sunkiau orientuotis tamsioje aplinkoje (sutrinka tamsinė adaptacija)3-7. Progresuojant PR, palaipsniui susiaurėja akiplotis – pacientai pradeda nepastebėti šonuose esančių objektų6. Regėjimo aštrumas pradeda prastėti tik pažengusios ligos atvejais dažniausiai dėl negrįžtamų pakitimų geltonosios dėmės srityje ar drumstėjančių lęšiukų (kataraktos)10-12.
Esant PR būdingiems nusiskundimams, asmenims yra rekomenduojama gydytojo oftalmologo konsultacija. Vizito metu yra atliekamas oftalmologinis ištyrimas, kurio metu yra nustatomas regėjimo aštrumas, atliekamas akipločio, elektroretinografinis tyrimas, plyšine lempa yra apžiūrimas ir įvertinamas priekinis akies segmentas ir pokyčiai akies dugne.
Klasikiniams tinklainės pakitimams PR metu yra priskiriama tinklainės kraujagyslių susiaurėjimas ir padidėjęs jų vingiuotumas, blyškus regos nervo diskas, pakitusi tinklainės pigmentacija (kauliniai kūneliai). Jos atsiradimą lemia pigmento atsidėjimas vidiniame paviršiniame tinklainės sluoksnyje, kuris atkeliauja iš išoriniame tinklainės sluoksnyje žuvusių fotoreceptorių13. Apžiūros metu taip pat gali būti randamos ir regos nervo disko drūzos, dėl kurių aiškios jo ribos pranyksta (vaizdas gali priminti jo paburkimą)14,15.
Ligos pradžioje pokyčių tinklainėje gali ir nebūti. Tokiais atvejais atliekamas pilno lauko elektroretinografinis tyrimas, kuris jau pradinėse ligos stadijose nurodo sutrikusią fotoreceptorių veiklą16.
PR metu gali būti nustatomi pakitimai ir kitose akies struktūrose: anksčiau nustatomi sudrumstėję akių lęšiukai (katarakta), stiklakūnyje gali plaukioti drumstys (pigmento dalelės), pilna užpakalinė stiklakūnio atšoka3,4,6,7,13,17. PR taip pat yra siejamas su astigmatizmu ir trumparegyste3,6,18. Kai kuriais atvejais nustatomas geltonosios dėmės paburkimas11-13.
Šiuo metu vieno efektyvaus PR gydymo metodo nėra. Atliktų mokslinių tyrimų duomenimis dieta, kurioje būtų gausu omega-3 riebalinių rūgščių, galimai sulėtina PR progresavimą19-21. Vitaminų A ir E papildai PR metu nėra rekomenduojami, išskyrus atvejus, kuomet pokyčiai akyse atsiranda dėl šių vitaminų deficito (pvz. abetalipoproteinemijos, alfa-takoferolio transportinio baltymo trūkumo atvejais)7. Teigiamo efekto nebuvo gauta ir moksliniuose tyrimuose, kuriuose PR sergantiems pacientams buvo skiriami papildai su DHA (angl. docosahexaenoic acid)22. Esant geltonosios dėmės paburkimui, gydymui yra rekomenduojama skirti sisteminį gydymą acetazolamidu16.
Parengė: gyd. rez. Tomas Mickevičius
Recenzavo: gyd. Agnė Kručaitė, doc. Vilma Jūratė Balčiūnienė
2022-07-02
LITERATŪROS SĄRAŠAS