Diabetinė retinopatija yra cukrinio diabeto komplikacija, pažeidžianti akis. Šią ligą sukelia diabeto nulemtas tinklainės kraujagyslių pažeidimas. Ligos pradžioje diabetinė retinopatija gali nesukelti jokių simptomų arba tik nedidelius regėjimo sutrikimus, tačiau, ligai progresuojant, gali išsivystyti aklumas. Ši komplikacija gali išsivystyti tiek 1 tipo, tiek 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams. Kuo ilgesnė diabeto trukmė ir kuo prastesnė gliukozės koncentracijos kraujyje kontrolė, tuo didesnė diabetinės retinopatijos rizika.
Rizikos veiksniai
Diabetinė retinopatija gali išsivystyti kiekvienam cukriniu diabetu sergančiam pacientui. Šios komplikacijos riziką didina:
Simptomai
Pradinėje diabetinės retinopatijos stadijoje gali nepasireikšti jokie simptomai. Diabetinė retinopatija paprastai pažeidžia abi akis. Pažeidimas abejose akyse gali būti skirtingo sunkumo. Ligai progresuojant, gali atsirasti:
Priežastys
Ilgą laiką esanti per didelė gliukozės koncentracija kraujyje gali sukelti smulkiųjų kraujagyslių, maitinančių tinklainę, užsikišimą, todėl sutrinka tinklainės aprūpinimas krauju. Siekiant kompensuoti sumažėjusią kraujotaką, akyje susidaro naujos kraujagyslės. Tačiau šios naujos kraujagyslės nėra visavertės, nes jų sienelių pralaidumas yra didesnis.
Skiriami du diabetinės retinopatijos tipai:
1. Ankstyvoji diabetinė retinopatija. Tai dažniau pasitaikanti forma, kuri dar yra vadinama neproliferacine diabetine retinopatija, nes naujos kraujagyslės dar neauga.
Šioje stadijoje tinklainės kraujagyslių sienelės susilpnėja, atsiranda nedideli kraujagyslių sienelių defektai (mikroaneurizmos), pro kuriuos į tinklainę gali prasiskverbti skystis ir kraujas. Didesnės tinklainės kraujagyslės vietomis išsiplečia, kraujagyslių skersmuo tampa netolygus. Kai pažeidžiama vis daugiau kraujagyslių, retinopatija progresuoja nuo lengvos iki sunkios formos. Tinklainėje esančios nervinės skaidulos pradeda burkti, taip pat kartais paburksta ir centrinė tinklainės dalis – išsivysto geltonosios dėmės (makulos) edema.
2. Progresuojanti diabetinė retinopatija. Diabetinė retinopatija gali progresuoti į sunkesnę formą – proliferacinę diabetinę retinopatiją. Šios formos metu pažeistos kraujagyslės visiškai užsikemša, todėl tinklainėje pradeda formuotis naujos kraujagyslės, kurios nėra visavertės, ir dėl jų didesnio pralaidumo kraujas gali patekti po tinklaine (susidaro kraujosruvos) ir į stiklakūnį (hemoftalmas). Be to, randinio audinio susidarymas dėl naujų kraujagyslių augimo gali skatinti tinklainės atsisluoksniavimą. Jei naujosios kraujagyslės sutrikdo skysčio ištekėjimą iš akies, akies obuolio viduje gali padidėti spaudimas. Tai gali pažeisti regos nervą, kuris perduoda nervinius impulsus iš akies į galvos smegenis, bei sukelti glaukomą.
Komplikacijos
Diabetinė retinopatija yra susijusi su naujų kraujagyslių susidarymu tinklainėje. Komplikacijos gali turėti rimtų pasekmių regėjimui:
Kraujavimas į stiklakūnį (hemoftalmas). Iš naujai susidariusių kraujagyslių kraujas gali išsilieti į stiklakūnį. Jei kraujo kiekis nedidelis, regėjimo lauke gali atsirasti plaukiojančių tamsių dėmių. Sunkesniais atvejais kraujas gali užpildyti stiklakūnį ir visiškai užblokuoti vaizdą.
Kraujavimas į stiklakūnį paprastai nesukelia negrįžtamo regėjimo praradimo. Akyje išsiliejęs kraujas paprastai išsivaikšto per keletą savaičių ar mėnesių ir jei tinklainė nėra pažeista, regėjimas sugrįžta. Kai kuriais sunkesniais atvejais reikia kraują iš stiklakūnio pašalinti chirurginiu būdu.
Tinklainės atšoka. Sergant diabetine retinopatija, naujai susidariusios kraujagyslės skatina jungiamojo audinio augimą, kuris gali patraukti tinklainę nuo po ja esančių audinių. Tai gali sukelti plaukiojančių dėmių regėjimo lauke atsiradimą, blykčiojimą, žaibavimą ar sunkų regėjimo praradimą. Tinklainės atšoka gydoma chirurginiu būdu.
Glaukoma. Naujos kraujagyslės gali susidaryti priekinėje akies dalyje, pavyzdžiui rainelėje, ir taip sutrikdyti normalų skysčių nutekėjimą iš akies, todėl akyje pradeda didėti spaudimas – vystosi antrinė glaukoma. Padidėjęs spaudimas gali pažeisti regos nervą, perduodantį nervinius impulsus iš akies į smegenis. Glaukoma gydoma akies spaudimą mažinančiais lašais.
Aklumas. Galiausiai diabetinė retinopatija, glaukoma arba abi šios būklės kartu gali nulemti visišką regėjimo praradimą.
Profilaktika
Deja, diabetinės retinopatijos išvengti ne visuomet pavyksta. Tačiau reguliari akių gydytojo patikra, tinkama gliukozės koncentracijos kraujyje ir kraujo spaudimo kontrolė bei neuždelstas atsiradusių regėjimo problemų sprendimas gali padėti išvengti sunkaus regėjimo praradimo.
Jeigu sergate diabetu, diabetinės retinopatijos išsivystymo riziką sumažinti gali padėti:
Tinkamas diabeto gydymas. Sveika mityba ir fizinis aktyvumas turėtų tapti neatsiejama jūsų kasdienybės dalimi. Stenkitės bent 150 minučių per savaitę skirti vidutinio intensyvumo aerobiniam aktyvumui, pvz., ėjimui. Vartokite geriamuosius vaistus nuo diabeto ar insuliną, kaip paskirta gydytojo.
Gliukozės koncentracijos kraujyje stebėjimas. Gliukozės koncentraciją kraujyje reikia stebėti bent keletą kartų per dieną – dar dažniau matuoti gali reikėti sergant ar patiriant stresą.
Glikozilinto hemoglobino stebėjimas. Glikozilinto hemoglobino (HbA1c) tyrimas atspindi vidutinę gliukozės koncentraciją per 2–3 mėnesių laikotarpį iki tyrimo. Daugumai žmonių tikslinis glikozilinto hemoglobino kiekis yra mažiau nei 7 proc.
Kraujo spaudimo ir cholesterolio koncentracijos kontroliavimas. Svarbu laikytis sveikos mitybos, reguliariai mankštintis ir atsikratyti antsvorio. Kartais gali reikėti ir medikamentinio gydymo.
Rūkymo ir kitų tabako gaminių atsisakymas. Rūkymas padidina įvairių diabeto komplikacijų, taip pat ir diabetinės retinopatijos, riziką.
Reguliarus lankymasis pas akių gydytoją. Jei pastebėjote staigų regėjimo pablogėjimą, regėjimas tapo neaiškus ar regėjimo lauke atsirado plaukiojančių dėmių, kreipkitės į gydytoją nedelsdami.
Prisiminkite, kad diabetas nebūtinai turi komplikuotis regėjimo praradimu. Aktyvus dalyvavimas gydant diabetą ir atsakomybės prisiėmimas gali padėti išvengti šios komplikacijos.
Gydymas
Gydymas priklauso nuo diabetinės retinopatijos tipo ir sunkumo laipsnio ir yra skirtas ligos progresavimui sustabdyti ar bent sulėtinti.
Ankstyvoji diabetinė retinopatija. Jei retinopatija yra neproliferacinė ir nedidelio ar vidutinio sunkumo, gydymo iš karto gali ir nereikėti, tačiau akių gydytojas reguliariai turi stebėti ir tikrinti jūsų akių būklę. Be to, pasitarkite su savo endokrinologu, kaip galima būtų pagerinti diabeto kontrolę, nes gera gliukozės koncentracijos kraujyje ankstyvose retinopatijos stadijose gali sulėtinti ligos progresavimą.
Progresuojanti diabetinė retinopatija. Sergant proliferacine diabetine retinopatija ar atsiradus geltonosios dėmės edemai, reikalingas lazerinis ar chirurginis gydymas. Priklausomai nuo tinklainės pažeidimo gali būti taikoma:
Fotokoaguliacija. Tai yra gydymas lazeriu, kurio metu sunaikinamos naujai susidariusios kraujagyslės ir sumažėja kraujavimo į akies vidų bei tinklainės atšokos rizika. Ši procedūra paprastai yra atliekama akių klinikoje per vieną ar kelis kartus. Jei jūsų regėjimas prieš procedūrą buvo neaiškus dėl geltonosios dėmės edemos, regėjimas gali ir nepagerėti, tačiau fotokoaguliacija paprastai pristabdo tolimesnį paburkimo ir naujadarių kraujagyslių atsiradimo progresavimą.
Vaistų injekcijos į akį. Antiangiogeninių vaistų suleidimas į stiklakūnį šiuo metu yra pripažintas kaip standartinis diabetinės retinopatijos nulemto geltonosios dėmės paburkimo ir šlapiosios amžinės geltonos dėmės degeneracijos (AGDD) gydymo metodas. Įrodyta, kad kraujagyslių endotelio augimo faktorius (KEAF) yra pagrindinis veiksnys, skatinantis pakitusių, pralaidžių naujų kraujagyslių formavimąsi. Pakitusios kraujagyslės nulemia geltonosios dėmės pakitimus, dėl kurių žmogus apanka. Todėl šio kraujagyslių endotelio augimo faktoriaus (KEAF) slopinimas vaistais teikia daug vilčių siekiant išsaugoti diabetinės retinopatijos nulemtu geltonosios dėmės paburkimu bei AGDD sergančių asmenų matymą ir sumažinti ligos progresavimą. Gali būti vartojami įvairūs žmogaus KEAF inhibitoriai. Priklausomai nuo vartojamo vaisto, dozės bei injekcijų dažnio, rega stabilizuojasi apie 70–96 proc. gydytų asmenų, daliai jų matymas pagerėja. Injekcija atliekama po vietinės nejautros, sulašinus į akis anestetiko tirpalo. Akies paviršius dezinfekuojamas. Norint išvengti mirksėjimo ir akies užmerkimo, įdedamas vokų laikiklis – blefarostatas. Mažyte plona adata pro odeną (sklerą) atliekama vaisto injekcija į akies obuolį. Po procedūros joks specifinis gydymas nėra skiriamas. Pradedant gydymą injekcijos kartojamos kas mėnesį, vėliau retinant injekcijų dažnį, o kiek ir kaip dažnai jų prireiks, priklauso nuo individualios būklės. Galimi injekcijos į akį šalutiniai poveikiai yra junginės kraujosruva, akies skausmas, padidėjęs akispūdis, akies uždegimas ir infekcija. Kai kurie iš šių vaistų gali padidinti insulto riziką.
Vitrektomija. Šios operacijos metu per nedidelį pjūvį akyje pašalinamas kraujas iš stiklakūnio, taip pat randinis audinys, kuris tempia tinklainę nuo po ja esančių audinių. Operacija atliekama chirurginėje klinikoje naudojant bendrinę nejautrą.