
Kiekvienas žmogus, taip pat ir regėjimo negalią turintis, yra skirtingas, todėl svarbu prisiminti, kad bendri patarimai nebūtinai tiks visais atvejais.
Paklauskite, ar žmogui reikia pagalbos
Tai yra pirmasis žingsnis, norint padėti silpnaregiui ar aklam žmogui. Ne kiekvienam reikia pagalbos, todėl neįsižeiskite, jei jūsų pagalbos atsisakoma. Kiekvienas nori jaustis nepriklausomas.
Prisistatykite
Pradėdami pokalbį su aklu ar silpnaregiu žmogumi, pirmiausia prisistatykite. Gerai pažįstamus žmones aklieji paprastai atpažįsta iš balso.
Elkitės su akluoju pagarbiai
Stenkitės elgtis pagarbiai, kreipkitės tiesiai į akląjį, o ne į jį lydintįjį asmenį. Stenkitės akląjį įtraukti į pokalbį, tiesiai užklausdami jo, nes aklieji negali matyti neverbalinių gestų.
Nemanykite, kad jie yra bejėgiai
Nors daugumai žmonių tam tikrose situacijose reikia pagalbos, tačiau nemanykite, kad jeigu žmogus nemato, jis yra nepajėgus savimi pasirūpinti. Prisitaikydami prie gyvenimo su regos negalia, aklieji išmoksta atlikti įvairius darbus savaip ir paprastai yra daug savarankiškesni, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Nemanykite, kad jiems reikia jūsų pagalbos paprasčiausioms užduotims atlikti, nors jūs pats jas atliekate žiūrėdami.
Stenkitės bendrauti aiškiai
Kadangi aklieji neturi galimybės interpretuoti kūno kalbos, svarbu kalbėti aiškiai ir įvairius niuansus perduoti žodžiais. Visada į akląjį kreipkitės vardu, nes jis nemato, į ką jūs žiūrite. Paprastai kalbėdami mes nemažai informacijos perduodame gestais ir mimika, todėl, kalbant su akluoju, reikėtų atkreipti į tai dėmesį. Kita vertus, kalbos specialiai keisti nereikia – nebūtina vengti tokių žodžių, kaip „matyt“, „žiūrint“, „iki pasimatymo“. Tai yra įprasti kasdienės kalbos žodžiai, kuriuos vartoja ir patys aklieji.
Pasisiūlykite padėti judėti
Aklajam yra sunku judėti viešose vietose, ypač mažiau pažįstamose vietovėse. Tačiau niekada negriebkite aklojo už rankos ir nepradėkite jo stumdyti norėdami „pavairuoti“. Pasiūlykite aklajam įsikibti į jūsų ranką šiek tiek virš alkūnės ir veskite jį eidamas nedideliu atstumu priekyje. Pasakykite apie kelyje esančias kliūtis, bortelius, laiptus ir pan. Taip pat reikia įspėti ne tik apie ant žemės esančias kliūtis, bet ir aukščiau esančias, pvz., medžių šakas, susiaurėjimus ar pan.
Nelyginkite
Regėjimo negalią sukelia daug įvairių priežasčių. Dalis žmonių gimsta jau akli, dalis regėjimo netenka kažkuriuo gyvenimo etapu dėl ligos ar traumos. Be to, regėjimo negalios laipsnis irgi gali būti skirtingas. Regėjimo negalią turintys žmonės gali būti labai skirtingi, todėl nereikėtų manyti, kad, pavyzdžiui, jei vienas aklasis mėgsta klausyti įgarsintų knygų, tai būtinai turėtų patikti ir kitam.