Informacija dėl akių tinklainės ligų gydymo karantino metu

February 24, 2021

Per šį beprecedentį laikotarpį, plintant koronavirusui (COVID-19) norime pasidalinti mūsų turima informacija. Tikime, kad šiandien kaip niekada anksčiau, kyla įvairių klausimų, susijusių  su sveikata, gydymo tęstinumu bei baime susirgti koronavirusu ir tinkamu kiekvieno iš mūsų elgesiu. Šiuo laikotarpiu Sergančiųjų tinklainės ligomis asociacija bendrauja tiek su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, tiek su gydytojais oftalmologais, tiek su pacientais. Galime Jus patikinti, kad Jūsų saugumas ir akių sveikata tebėra gydytojų oftalmologų prioritetas.

Pastaruoju metu, vis mažiau pacientų apsilanko pas gydytojus oftalmologus. Dažniausiai tai susiję su baime susirgti koronavirusu ar nėra galimybės nuvykti pas gydytojus. Suprantama, kad dėl įvairių priežasčių galite jausti nerimą reguliariai lankydamiesi gydymo įstaigose.

Norime, kad sprendimą tęsti ar netęsti akių tinklainės ligų gydymą bent kuriam laikui, priimtumėte turėdami visapusišką informaciją:

  1. Gydymo įstaigos laikosi griežtų infekcijų kontrolės nurodymų.
  2. Gydymo įstaigos siekia kuo labiau sumažinti pacientų ir personalo poveikio riziką, teikdamos svarbiausias akių priežiūros paslaugas.
  3. Šiuo metu priimami tik pacientai, kurie turi skubių poreikių ir (arba) kuriems reikalingas dažnas gydymas, pvz., Jūsų intravitrealinės injekcijos. Tokiu būdu yra siekiama sumažinti galimą riziką užsikrėsti (COVID-19) pacientams, kuriems reikalingas neatidėliotinas gydymas.
  4. Neskubūs vizitai yra perplanuojami, tačiau paslaugos, tokios kaip intravitrealinės injekcijos lieka prieinamos.
  5. Prieš vizitą gydymo įstaigų darbuotojai gali su Jumis susisiekti, kad pasiteirautų apie Jūsų dabartinę sveikatos būklę.
  6. Gydymo įstaigos pritaikė savo tvarkaraštį, kad laukimo kambaryje, bet kuriuo metu, būtų kuo mažiau pacientų;
  7. Prieš atliekant intravitrealinę (injekciją į akies obuolį) gydymo procedūrą – injekciją, Jums gali būti neatliekamas įprastas regėjimo aštrumo testas ar akių dugno nuskaitymas. Taip siekiama užtikrinti, kad gydymo įstaigoje būtumėte minimaliai reikalingą laiką.
  8. Jūsų oftalmologas gali dėvėti kaukę su plastikiniu skydu ant akių ir apriboti pokalbį bet kurios apžiūros metu.
  9. Norėdami apriboti nereikalingą pacientų ir personalo kontaktą, gali būti, jog kito vizito planavimą pasiūlys atlikti telefonu, o ne pas gydytoją kabinete.

Būdai, kaip galite sumažinti poveikio riziką vizito metu

  1. Jei Jūs turėjote kontaktą su žmogumi kuriam diagnozuota COVID-19 infekcija, kosite ar karščiuojate, būtina iš anksto paskambinti į gydytojo kabinetą ir apie tai pranešti. Jeigu Jūsų apsilankymas nėra skubus, gydytojas gali paprašyti Jūsų likti namuose ir perkelti apsilankymo laiką.
  2. Jei atvykus į priėmimą Jūs jausitės ar pasijusite blogai, klinikos personalas Jūsų gali paprašyti perplanuoti vizitą, kad neužkrėstumėte kitų pacientų.
  3. Jei vizito metu kosite ar čiaudite, maloniai prašome užsidengti veidą servetėle. Po to kuo greičiau nusiplaukite rankas muilu ir vandeniu arba dezinfekuojančia priemone.
  4. Jeigu Jums reikalingas lydintis asmuo, prašome apsiriboti vienu Jus lydinčiu asmeniu.

Jei negalite atvykti į vizitą

  1. Gydymo įstaigos imasi visų priemonių, jog būtų sumažinta rizika užsikrėsti koronavirusu. Būtina pastebėti, kad rizika negali būti visiškai pašalinta, ir gydymo įstaigos personalas supras, jei, nepaisant aukščiau nurodytų saugos priemonių, nuspręsite atšaukti vizitą.
  2. Jeigu nusprendėte atidėti vizitą, Jums nereikalinga būtinoji pagalba ar gydymas injekcijomis, tuomet prašome kuo greičiau susisiekti su gydymo įstaiga, jog atšauktumėte savo vizitą ir suplanuotumėte kitą.
  3. Prieš sekantį suplanuotą vizitą reguliariai stebėkite savo regėjimą, pvz., naudodami „Amslerio tinklelio“ testą.
  4. Jei pastebite savo regėjimo pasikeitimą, susisiekite su Jus gydančiu oftalmologu ir įvertinkite, ar reikalingas skubus vizitas.

Kiti būdai sumažinti riziką kasdieniame gyvenime

Pasaulinė sveikatos organizacija (liet. PSO, angl. WHO) pateikė bendro pobūdžio rekomendacijas:

Dažnai nusiplaukite rankas: reguliariai ir kruopščiai nuvalykite rankas alkoholio pagrindo tirpalu arba nusiplaukite muilu ir vandeniu.

Laikykitės socialinio atstumo: laikykitės mažiausiai 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių.

Venkite liesti akis, nosį ir burną: rankos liečia daugelį paviršių ir ant jų gali būti virusas. Užterštos rankos gali pernešti virusą į akis, nosį ar burną. Iš ten virusas gali patekti į Jūsų kūną.

Praktikuokite kvėpavimo higieną: tai reiškia, kad kosint ar čiaudint uždenkite burną ir nosį sulenkta alkūne ar vienkartine servetėle. Jeigu pasinaudojote vienkartine servetėle, nedelsdami ją išmeskite.

Sekite rekomendacijas pateikiamas Jūsų gydymo įstaigoje ir LR Sveikatos apsaugos ministerijoje: sekite informaciją apie naujausius pokyčius susijusius su  COVID-19. Laikykitės savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo ir nacionalinių bei visuomenės sveikatos institucijų patarimų, kaip apsisaugoti nuo COVID-19

Šaltinis: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Daugiau naujienų

March 15, 2024
2024 m. kovo 22 dieną kviečiame visus, besidominčius akių tinklainės ligomis, į Sergančiųjų tinklainės ligomis...
January 14, 2021
Norime priminti, kad Sergančiųjų tinklainės ligomis asociacija solidarizuojasi su visais sergančiais tinklainės ligomis ir kartu...
December 15, 2021
Dalinamės gyd. oftalmologės Reginos Liutvinaitės video medžiaga, kurioje kalbama apie tai, kodėl svarbu laikytis gydytojo...
March 3, 2021
Džiaugiamės galėdami pristatyti Sergančiųjų tinklainės ligomis asociacijos parengtą leidinį pacientams "Dažniausios akių tinklainės ligos". Dėkojame...